Management

Management

Savenok Anatoly Nickolaevich Savenok Anatoly Nickolaevich
General director
Volkov Anatoly Vladimirovich Volkov Anatoly Vladimirovich
First Deputy General Director
Anelkin Nickolay Ivanovich Anelkin Nickolay Ivanovich
Deputy General Director for Technical Development - Chief Engineer
Peretyagina Elena Anatolievna Peretyagina Elena Anatolievna
Deputy general director for technology and quality
Kulakovski Andrei Alekseevitch Kulakovski Andrei Alekseevitch
Deputy general director for personnel and ideology
Chernel Vitaly Kazimirovich Chernel Vitaly Kazimirovich
Deputy general director for commercial matters
Chernyavsky Igor Alfredovich Chernyavsky Igor Alfredovich
Deputy general director for foreign economic relations and sales
Sviridenko Nikolai Nikolaevitch Sviridenko Nikolai Nikolaevitch
Deputy general director for steel cord and wire production
Starkov Victor Vasilievich Starkov Victor Vasilievich
Director for production - head of production department
Kosteeva Olga Boleslavovna Kosteeva Olga Boleslavovna
Chief Accountant
Abramenkom Oleg Vladimirovich Abramenkom Oleg Vladimirovich
Assistant to general director
Scheklein Alexander Victorovich Scheklein Alexander Victorovich
Assistant to general director for production and technical matters – head of production activities monitoring department
Putsenich Dmitry Evgenievich  Putsenich Dmitry Evgenievich
Main Specialist for Finances - Chief of Finances Dpt
Konovalenko Sergei Vasilievich Konovalenko Sergei Vasilievich
Chief specialist for steel making
Shamanovskaya Elena Victorovna Shamanovskaya Elena Victorovna
Chief specialist for steel cord and wire production
Efimenko Vladimir Victorovich Efimenko Vladimir Victorovich
Deputy chief engineer for labour protection, industrial safety and environment protection
Dmitri A. Borisovetc Dmitri A. Borisovetc
Deputy Chief Engineer for Reconstruction and Technical Reequipment of Production
Vladimir E. Marushkevich Vladimir E. Marushkevich
Deputy Chief Engineer for Technical Development
Aleksandr A. Koleda Aleksandr A. Koleda
Chairman of Trade-union Committee
Kornienkov Sergei Gennadievich Kornienkov Sergei Gennadievich
Assistant to general director
Olesik Alexander Yakovlevich Olesik Alexander Yakovlevich
Press secretary